How expensive is it to live in Manhattan

• How expensive is it to live in Manhattan

Manhattan is considered the most fashionable districts, not only in New York but also in America. therefore easy to guess what life in Manhattan costs cheap. But as it is expressed in real terms? That's how:

a dozen eggs - almost 12 dollars

How expensive is it to live in Manhattan

rental housing with one bedroom and one bath area of ​​about 53 sq. m. will cost 3195 dollars a month

How expensive is it to live in Manhattan

A jar of honey in 340 g (not glass, and plastic) are worth almost $ 12

How expensive is it to live in Manhattan

the 200 ml. cup with berries (strawberries taste most perfect grass, believe me, we tried) in July worth almost 10 dollars

How expensive is it to live in Manhattan

smokers Manhattan be completely unprofitable. In the year of this bad habit will cost you about $ 5,500

How expensive is it to live in Manhattan

And here is the explanation. The inscription on the poster reads: "In the city of New York is forbidden to sell cigarettes and small cigars to customers at a price below $ 10, 50 per pack"

How expensive is it to live in Manhattan

The whole beauty of fashion to "organic" products is that you can write a 400-gram jar of jam that you put in there is nothing but raspberries, strawberries and sugar and safely sculpt the price tag of 18 dollars

How expensive is it to live in Manhattan

Give your child for 24 hours in good hands will cost 79 dollars. Want more walk - 8 more dollars. Bedtime Story - $ 10. Bottle of plain water - $ 5

How expensive is it to live in Manhattan

Studio for one - just 2515 per month. At local prices is really cheap

How expensive is it to live in Manhattan

Comments (11)